Vandeniliu varoma skraidyklė skrenda 3 kartus ilgiau

Nauja pažangi skraidyklė, kurią sukūrė Estijos technologijų įmonė SKYCORP, gali skristi iki 3 kartų ilgiau, palyginti su tradicinėmis skraidyklėmis. Įmonei taip pat pavyko ženkliai sutrumpinti skraidyklės prastovas, nes papildyti degalų užtrunka vos kelias minutes. Kaip jai tai pavyko? Naujosios kartos skraidyklė yra varoma pažangiausia vandenilio kuro elementų technologija pasaulyje.

Pažangi ir futuristinės išvaizdos skraidyklė, pavadinta „e-Drone Zero“, visų pirma skirta kontrolės, stebėjimo, tyrimų, patikros, gelbėjimo ir apsaugos užduotims. Skraidyklės energijai SKYCORP pasirinko ne tradicinius ličio jonų polimerų (LiPO) akumuliatorius, o vandenilio kuro elementus, kurie leidžia skraidyklei išlikti ore daugiau nei 3 kartus ilgiau.

Pasak SKYCORP įmonės vadovo Marek Alliksoo, ilgesnis skrydžio laikas atveria daugybę naujų galimybių tose srityse, kurioms skraidyklė skirta.

„Sudėtingomis sąlygomis būtinybė papildyti kuro gali labai sumažinti skraidyklės efektyvumą – arti gali nebūti tinkamos vietos skraidyklei nusileisti ir pakeisti jos akumuliatorius arba ji gali apskritai nenuskristi iki paskirties vietos“, sako jis. „Vandenilio technologija leido mums pašalinti šį trūkumą.“

Vandenilio elementų sudėtyje nėra anglies

Iki šiol vienintelis būdas prailginti skrydžio trukmę buvo naudojant mažus vidaus degimo variklius, tačiau tokia technologija reikalauja daug priežiūros, kelia vibraciją, triukšmą ir didina taršą. Kita vertus, naudojant vandenilio kuro elementus išsiskiria tik vandens garai, taigi tai yra švarus kuras, kuris visiškai neišskiria anglies junginių.

„Vandenilio kuro elementuose vandenilis nedega. Juose cheminės reakcijos tarp vandenilio ir deguonies metu generuojama elektra ir išsiskiria vanduo”, paaiškina Marek Alliksoo. Kartu jis pabrėžia kitą tokios technologijos privalumą – vandenilį galima laikyti įvairia forma, be to, jo energijos potencialas, skirtingai nuo LiPO akumuliatorių, einant laikui nesumažėja.

Vienas iš vandenilio naudojimo trūkumų yra tas, kad su juo gali būti sudėtinga tvarkytis, ypač, kai jis paprastai tiekiamas dideliuose 65 kg konteineriuose. SKYCORP norėjo rasti patogesnį tiekimo būdą. Individualų sprendimą įmonei pasiūlė Linde.

Individualus bendrovės Linde sprendimas

„Skirtingai nuo kitų potencialių tiekėjų, kurie siūlė savo standartinius sprendimus, Linde sukūrė mums pritaikytą vandenilio balioną“, sako Marek Alliksoo.

Šių metų pradžioje SKYCORP tapo pirmąja įmone Estijoje, kuriai Linde pradėjo tiekti vandenilį GENIE balionais. GENIE balionas yra ne tik lengvesnis ir patogesnis, bet ir leidžia užpildyti skraidyklės vandenilio talpyklą 300 bar slėgiu. Standartiškai pildoma 200 bar slėgiu, taigi GENIE atveju kuro papildymo metu slėgis sumažėja mažiau.

„3 litrai 300 bar slėgio vandenilio leidžia skraidyklei išsilaikyti ore iki 2 valandų“, sako Marek Alliksoo. „Jei pildytume 200 bar slėgiu, skrydžio laikas sutrumpėtų trečdaliu, o papildymo kaina išliktų ta pati.“

Šviesi vandenilio ateitis

SKYCORP nėra vienintelė įmonė, kuri mato vandenilį kaip ateities energijos šaltinį.

„Neseniai JAV kariuomenė paskelbė planuojanti atidžiau ištirti vandenilio panaudojimo galimybes pačiose įvairiausiose srityse – nuo pėstininkų iki tankų.

Tokiu būdu, būdama didžiausia pasaulyje institucinė naftos produktų vartotoja, JAV kariuomenė galėtų ženkliai prisidėti prie aplinkos tausojimo, nes pereidama prie vandenilio mažiau suvartotų iškastino kuro“, sako Marek Alliksoo, pridėdamas, kad jis asmeniškai vandeniliui kaip energijos šaltiniui prognozuoja šviesią ateitį.

„Europos Sąjunga planuoja, kad iki 2050 m. bloko ekonomika pasieks anglies dioksido pusiausvyrą, tad galima sakyti, kad nepanaudojant vandenilio kaip kuro, tai tiesiog būtų neįmanoma“.

Vandenilio kuro elementų technologija jau naudojama pačiose įvairiausiose srityse – nuo dviračių ir automobilių iki traukinių, laivų ir net mažų lėktuvų.

„Manau, netolimoje ateityje galime tikėtis, kad vandenilio technologija dramatiškai išpopuliarės, nes mažės jos kaina, plėsis infrastruktūra ir gerės įsigijimo galimybės“, sako Marek Alliksoo. „Tikiu, kad netrukus galėsime užsisakyti vandenilio telefonu, o tada panaudoti jį kaip kurą skraidyklei, dviračiui ar paspirtukui.“

Apie SKYCORP

Įmonę SKYCORP 2017 m. Estijoje įkūrė 3 bendraminčiai, pamatę rinkoje perspektyvią ilgai skraidančių skraidyklių nišą ir nusprendę ją užpildyti.Praėjus vos porai metų įmonė visame pasaulyje sėkmingai parduoda pažangias vandeniliu varomas skraidykles.

http://www.sky-corp.eu/